مصرف تخم مرغ فاسد میتواند سبب استفراغ ، اسهال و تب مصرف کننده گردد. در این مقاله به بررسی راهکار هایی جهت تشخیص تخم مرغ سالم میپردازیم.

آیا تخم مرغ سالم میتواند فاسد شود؟

تخم مرغ نیز همچون سایر مواد غذایی ها و خوراکی ها میتواند فاسد شود.

عوارض ناشی از مصرف تخم مرغ فاسد ، ابتلای مصرف کننده به باکتری سالمونلا است. آلودگی فرد به باکتری سالمونلا میتواند سبب استفراغ ، اسهال و تب آن گردد.

بنابراین بایستی در هنگام تغذیه تخم مرغ ، بسیار توجه داشته باشید که از تخم مرغ های فاسد تغذیه نکنید.

سایت آژنو در این مقاله بصورت واضح و مختصر به بیان چگونگی تشخیص تخم مرغ فاسد و راهکارهای مناسب جهت نگهداری تخم مرغ سالم میپردازد.

تشخیص تخم مرغ سالم
تشخیص تخم مرغ سالم

چگونه تخم مرغ فاسد را تشخیص دهیم؟

در صورتیکه قصد تشخیص تخم مرغ سالم یا فاسد را دارید. باید در اولین قدم ، اقدام به مشاهده ی تاریخ انقضاء آن کنید. در صورت عدم وجود تاریخ انقضاء ، علائم دیگری جهت تشخیص سالم بودن یا فاسد بودن آن وجود دارد که میتوانید بررسی کنید.

بوی تخم مرغ فاسد ، نامطلوب و طیف رنگی آن تیره میباشد. یکی دیگر از نشانه های تخم مرغ فاسد ، پوسته ی آن است. در صورتیکه پوسته ی تخم مرغ دارای تَرَک و شکستگی بود. بایستی از مصرف آن خودداری کنید.

یکی دیگر از راهکارهای آگاهی از تخم مرغ سالم ، آزمایش شناور تخم مرغ است. در این آزمایش شما باید تخم مرغ موردنظر خود را درون ظرفی حاوی آب قرار دهید. در صورتیکه تخم مرغ به انتهای آب فرو رود ، نشان سالم بودن آن است. اما اگر تخم مرغ بصورت شناور قرار گیرد ، باید از مصرف آن پرهیز کنید.

تشخیص تخم مرغ سالم
تشخیص تخم مرغ سالم

تخم مرغ تا چه مدت سالم میماند؟

همانطور که ذکر شد ، تخم مرغ نیز همچون سایر مواد غذایی قابلیت فاسد شدن دارد. دقت کنید ، تخم مرغ سالم تا چندین هفته پس از خرید ماندگاری دارند.

نکته : مدت زمان ماندگاری مواد غذایی رابطه مستقیمی با نحوه نگهداری آن دارد.

مدت زمان نگهداری شکل های مختلفی از تخم مرغ در یخچال :

▪تخم مرغ خام(دارای پوسته) : (۵_۴) هفته پس از تاریخ انقضاء

▪تخم مرغ آبپز(دارای پوسته) : (۱) هفته

▪آبپز(فاقد پوسته) : (۱) روز

▪سفیده ی تخم مرغ خام : (۴) روز

▪زرده ی تخم مرغ خام : (۲) روز

روش های مناسب نگهداری تخم مرغ

قرارگیری تخم مرغ در یخچال ، یکی از شیوه های مناسب جهت نگهداری آن است. البته علاوه بر این شیوه روش های دیگری نیز جهت نگهداری تخم مرغ وجود دارد.

یخ زدگی :

▪در صورتیکه قصد نگهداری تخم مرغ را بمدت چندین هفته را دارید. میتوانید آن ها را منجمد کنید ، جهت انجماد تخم مرغ میتوانید آن را در ظروف یخ زده نگهداری کنید. علاوه بر آن ، میتوانید تخم مرغ را بشکنید و سفیده و زرده آن را با هم مخلوط کنید. سپس آن را در ظرفی ریخته و جهت یخ زدایی درون فریزر قرار دهید.

روش های مناسب نگهداری تخم مرغ
روش های مناسب نگهداری تخم مرغ

روغن معدنی :

▪میتوانید تخم مرغ را درون ظرفی حاوی روغن معدنی قرار دهید. پوشش ظرف با استفاده از درب و نگهداری آن در یخچال ضروری است. این روش میتواند به ماندگاری تخم مرغ تا (۹) ماه کمک کند.

 روش استفاده از روغن معدنی
روش استفاده از روغن معدنی

ترش کردن تخم مرغ :

▪میتوانید تخم مرغ درون ظرفی با محتوای آب ، سرکه ، نمک و شکر قرار دهید. نگهداری تخم مرغ های کوچک در ظرف حاوی این محلول ، بمدت (۲_۱) هفته مناسب است. اما مدت زمان کافی جهت نگهداری و ترش کردن تخم مرغ های بزرگ بیشتر از (۲) هفته است. در اینصورت ماندگاری تخم مرغ ها معادل (۴_۳) ماه میشود.