خوراک گوسفند یکی از نیاز های اصلی و اساسی در پرورش گوسفندان است.

دام ها برای برآورده شدن نیازهای بدن و سلامتی و بهبود روند رشد و انرژی به خوراک مغذی و مرغوب نیاز دارند.

خوراک سالم برای گوسفند باید حاوی مقداری ویتامین ها، مواد معدنی، آب و فیبر باشد. تا انرژی لازم گوسفندان را تامین کند.

در ادامه این مقاله متخصصین تیم آژنو درباره تغذیه گوسفند، نیازهای اساسی، و نکاتی برای رشد و تولید ایده آل گوسفند گردآوری کرده اند.

با ما همراه باشید.

انرژی مورد نیاز در خوراک گوسفند

برای تامین انرژی لازم گوسفند میتوان با چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها مواد غذایی را مغذی و تقویت کرد.

از مهم ترین تغذیه دام که نیازهای انرژی گوسفند را تامین میکند. کربوهیدراتها و کنسانتره ها هستند.وجود این دو خوراک در رژیم غذایی گوسفند ضروری و مهم است.

وجود مراتع حاصلخیز و سرشار از گیاهان مرغوب و مغذی در پرورش گوسفندان ارزش بالایی دارد. پرورش دهندگان دام و گوسفند باید در هنگام انتخاب مراتع به وجود تغذیه مناسب جهت تامین انرژی برای گوسفندان توجه داشته باشند.

خوراک‌ گوسفند
خوراک‌ گوسفند

کمبود و مازاد انرژی گوسفند

باتوجه به تغذیه مغذی زیاد و یا خوراک ناسالم و بی انرژی برای گوسفندان علائم گوناگونی در حیوان نشان داده می‌شود.

کمبود انرژی در گوسفندان جوان باعث کاهش رشد، کاهش وزن، و در نهایت مرگ میشود.در گوسفند ماده نیز موجب کاهش نرخ باروری، تولد بره های گوناگون و تولید شیر کم می‌باشد.

از دیگر علائم کمبود انرژی در گوسفندانی که خوراک آنها مناسب وضعیت جسمی آنها نیست میتوان کاهش قطر فیبر، کند شدن رشد پشم و ضعیف شدن سیستم ایمنی آنها میشود. این امر موجب ایجاد بیماری های مانند کرم های گوارشی میشود.

زیاده روی در رژیم غذایی و خوراک گوسفند باعث ذخیره انرژی اضافی در بدن گوسفند به عنوان چربی میشود. در قوچ ها و میش ها باعث اختلال در تولید مثل میشود.

کمبود و مازاد انرژی گوسفند
کمبود و مازاد انرژی گوسفند

مواد معدنی در خوراک گوسفند

در رژیم غذایی گوسفند وجود مواد معدنی مانند کلسیم ، سدیم، کلرید، پتاسیم….ضروری است. موادی مانند روی، ید، مس،آهن…به مقدار کمتری در غذای گوسفندان نیاز هستند. و جزو مواد معدنی کمیاب محسوب میشوند.

گوسفندان برای بهبود عملکردهای بدنشان به نمک نیاز دارند.گوسفند هایی که نمک کافی را دریافت نمی‌کنند موجب کاهش رشد و کاهش تولید شیر آنها میشود.زیرا این گوسفندان از مصرف آب و خوراک خود می‌کاهند.

همیشه احتمال کمبود مواد معدنی و ویتامین ها در خوراک گوسفند وجود دارد.این امر موجب ناهنجاری ها و اختلالات رفتاری در دام میشود. در صورتیکه متوجه اختلال رفتاری مانند جویدن چوب، لیس زدن هاک، خوردن گیاهان سمی در دام شدید. با اضافه کردن نمک به خوراک تغذیه دام کامل میشود.

مواد معدنی در خوراک گوسفند
مواد معدنی در خوراک گوسفند

کلسیم و فسفر در خوراک گوسفند

یکی دیگر از نیازهای مهم و ضروری در خوراک گوسفند وجود کلسیم و فسفر می‌باشد.

کلسیم و فسفر برای رشد و تقویت استخوان ها، سیستم تولید مثلی، حفاظت از بدن و تولید شیر و همچنین برای فرآیند انرژی و رشد و نگهداری اسکلت حائز اهمیت است.

عدم تعادل در مصرف فسفر و کلسیم در گوسفندان باعث ایجاد بیماریها و بوجود آمدن علائمی دردناک در دام و حیوان شود.

به عنوان مثال کمبود کلسیم و فسفر موجب بیماری راشیتیسم، و در گوسفندان موجب سنگ های ادراری میشود.

علوفه که یکی از اساسی ترین تغذیه های گوسفند محسوب میشود به ندرت کلسیم دارد.دانه های روغنی دارای فسفر بالا و غلات هستند. پس تعادل مصرفی این ماده معدنی بسیار مهم است.

کلسیم و فسفر
کلسیم و فسفر

پروتئین برای خوراک دام

گوسفند ها برای رشد ماهیچه ها و استخوان ها، عملکردهای تولید مثلی و حفظ مقاومت بدن به پروتئین نیاز دارند.

بره های جوان در حال رشد به مقدار پروتئین بیشتری نیاز دارند.میش های شیر ده نیز پروتئین زیادی نسبت به بقیه گوسفند ها برای تولید شیر لازم است.

نکته: از مهم ترین مکمل های پروتئینی در خوراک گوسفند کنحاله سویا است.

برای گوسفندان بالغ میتوان در رژیم غذایی آنها از اوره استفاده کرد.همچنین از مکمل های پروتئینی طبیعی مانند بادام زمینی، دانه کتان، سویا، آفتابگردان،.. به عنوان وعده های غذایی قابل مصرف هستند.

یونجه حبوبات دارای ۲۰ درصد پروتئین است که این میتواند نیاز بسیاری از گوسفندان را کامل کند.

مصرف روزانه گوسفندان از آب

خوردن آب آشامیدنی جزو مهم ترین نیاز های گوسفند، از جمله گوسفند های شیری و گوشتی میباشد.

آب مورد نیاز هر گوسفند بستگی به شرایط محیطی و جسمی آن دارد. در صورتیکه خوراک گوسفند ها از مقدار زیادی پروتئین و نمک باشد، آب بیشتری میخورند.

کملود آب در گوسفندان شیرده موجب کاهش تولید شیر میشود و همچنین باعث ایجاد بیماری های از جمله سنگ های ادراری در گوسفند میشود.

پرورش دهندکان گوسفند باید آب مصرفی دام های خود را آزمایش کنند تا در صورت آلودگی آب ، گوسفند ها سلامتی خود را از دست ندهند و درگیر ویروس و بیماری نشوند.

مصرف روزانه گوسفندان از آب
مصرف روزانه گوسفندان از آب

فیبر غذایی در خوراک گوسفند

در برنامه غذایی گوسفند ها فیبر دارای ارزش بالایی است.زیرا باعث حجم دهی خوراک گوسفند میشود. و ضمانت عملکرد شکمبه را بر عهده دارد.

ویتامین ها در خوراک گوسفند

وجود ویتامین ها در خوراک گوسفند اهمیت زیادی دارد در صورت عدم وجود ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز امکان به دنیا آمدن بره های نارس، کاهش تولید شیر و لاغری مفرط در گوسفندان می‌شود.

ویتامین های A,B,E,D,Kهرکدام موجب جلوگیری از نوعی بیماری در گوسفندان میشوند.موثرترین روش برای درمان کمبود ویتامین ها تزریق است.

ویتامین ها در خوراک گوسفند
ویتامین ها در خوراک گوسفند