هوش گوسفندان نسبت به بعضی از حیوانات بسیار بالا است. و توانایی های ذهنی شگفت انگیز دارند. گوسفندان قدرت تشخیص متفاوت بودن چهره ها را دارند. و احساسات شادی و غم را درک می‌کنند.و می‌توانند واکنش دهند .

گوسفند ها حیواناتی گله ای هستند که شیوه های خاصی با تمام جهان تعامل دارند.

در این مقاله به هوش گوسفندان و ویژگی های مغز آنها میپردازیم.

مغز و هوش گوسفندان

ساختار مغز گوسفند مانند همه پستانداران دیگر از ماده خاکستری و سفید درست شده است.

ولی مغز گوسفندان اندازه مغز انسان شیار و چین ندارد.

ذهن بخشی از مغز است. این برای گوسفندان امکان تفکر و کنترل حواس و حرکت را فراهم میسازد.

مغز گوسفند دارای عضوی به نام ساقه مغز می‌باشد که پیام را از مغز به تمام نقاط بدن و برعکس میرساند.

همچنین مخچه یکی از کاربردی ترین و ضروری ترین کار هارا برای گوسفند انجام میدهد. این عضو باعث استفاده کردن گوسفند از ماهیچه های خود و ماندن او در گله خود می‌باشد .این امر موجب سلامتی و بقای زندگی گوسفند میشود.

یکی از برتری های هوش گوسفندان بر مغز انسان پیاز بویایی است. پیاز بویایی در گوسفندان سه برابر بزرگتر از پیاز بویایی انسان است.

گوسفندان برای حفظ جان خود در مقابل شکارچیان و بو کردن چیزهای دور دست نیاز به بویایی قوی دارند.

هوش گوسفندان
هوش گوسفندان

گوسفندها از چه نظر باهوش هستند؟

هوش گوسفندان بازتاب زیادی در زندگی روز مره و اجتماعی گوسفندان ایجاد کرده است.

گوسفندان دارای قدرت شناخت و تشخیص، حافظه، احساس،دوستی و مراقبت از خود و گله هستند.

تحقیقات گذشته نشان میدهد هر گوسفند توانایی ثبت ۵۰ چهره را برای مدت های طولانی در ذهن خود دارند. در صورتی که هوش و مغز انسان توانایی همچین کاری را ندارد.

زمانی که شخصی به ذهن و هوش گوسفندان آشنا باشد گاهی صدا میزنند.

گوسفندها از چه نظر باهوش هستند؟
گوسفندها از چه نظر باهوش هستند؟

قدرت یادگیری سریع هوش گوسفندان

هوش بالای گوسفندان باعث یادگیری سریع خارق العاده ای شده است. آنها زمانی که چیزها را به صورت بصری درک می کنند، به بهترین شکل یاد می گیرند.

 گوسفندان قادر به یادگیری انتخاب وسایل براساس رنگ ، توانایی یافتن ظرف مناسب با توجه به شکل و رنگ آن را دارند. هوش گوسفندها توان تشخیص اینکه چیزی پوشیده شده باشد به دلیل ناپدید شدن آن نیست را درک میکند.

اعتقاد بر این است که گوسفندان دارای ضریب هوشی قابل مقایسه با گاو هستند. آنها حتی تقریباً به اندازه خوک ها باهوش هستند. گوسفندها هنگام تلاش برای بیان احساسات مختلف قادر به تولید صداهای مختلف هستند. این حیوانات می توانند تشخیص دهند که چگونه حالات مختلف صورت در گوسفندان همکارشان با انواع مختلف احساسات ارتباط برقرار می کند.

قدرت یادگیری سریع هوش گوسفندان
قدرت یادگیری سریع هوش گوسفندان

گوسفندان از خود و اطراف خود آگاهند

این حیوانات همچنین می دانند که چه زمانی بیمار هستند و به گیاهانی جذب می شوند که می دانند به آنها کمک می کند احساس بهتری داشته باشند. این در واقع نوعی خوددرمانی است. گاهی اوقات گیاهانی که می خورند حتی می توانند هر مشکلی را که از آن رنج می برند، تسکین یا درمان کنند.

این حیوانات به اندازه کافی باهوش هستند که در شرایط خاص خطر را درک کنند. گوسفندان به اندازه کافی هوش بالایی دارند که بتوانند با وجود خطرات حشرات در مراتع بهتری مقاومت کنند. گوسفندان کمتر سالم از این امر اجتناب خواهند کرد.

گوسفندها می توانند با تماشای دیگر اعضای گله خود روش ها و راه های جدیدی برای زنده ماندن بیاموزند. یکی از دلایل اصلی ماندن گوسفندان در گله، ایمنی آنهاست. هر گوسفند مجزا مراقب گوسفندهای دیگر است و مراقب شکارچیان و دیگر منابع خطر است.

گوسفندان از خود و اطراف خود آگاهند
گوسفندان از خود و اطراف خود آگاهند

گوسفندان شخصیت های فردی دارند

هر گوسفند فردی نیز شخصیت خاص خود را دارد و هر چوپان می تواند این را به شما بگوید.

مطالعاتی انجام شده است که در آن گوسفندها از نظر صفاتی مانند:

  • اضطراب
  • سطح فعالیت
  • جسارت
  • جامعه پذیری
  • سبک مادرانه

شخصیت یک گله بر دوستی ها و پیوندهایی که شکل می گیرد تأثیر می گذارد. این بر نحوه تقسیم و حرکت گله تأثیر می گذارد. در یک گله، گروه گوسفندترین گوسفندانی هستند که در حین حرکت گله پیشرو هستند.

این واقعیت که گوسفند دارای شخصیت های فردی است به این معنی است که هر فردی می تواند نقش های متفاوتی را در گله ایفا کند و یک سازمان اجتماعی پیچیده ایجاد کند. همانطور که قبلا ذکر شد، گوسفند طیف کاملی از احساسات را تجربه می کند. شخصیتی که یک حیوان دارد بر نحوه تجربه آن احساسات تأثیر می گذارد.

هوش گوسفندان از نظر بینایی و شنوایی

دید محیطی فوق العاده گوسفندها به دیگر توانایی های آنها می افزاید. این حیوانات حتی می توانند آنچه را که پشت سرشان است، بدون نیاز به چرخاندن سر خود درک کنند. همچنین کشف شده است که گوسفند می تواند تعدادی رنگ مختلف را ببیند. در واقع با دیدن رنگ های جدید احساس خطر می کنند.

این حیوانات همچنین شنوایی عالی دارند. این برای ایمن ماندن و شنیدن هر گونه شکارچی یا هر خطر دیگری که ممکن است در نزدیکی باشد ضروری است. آناتومی گوش‌های گوسفند به این معنی است که می‌توان آن‌ها را جابه‌جا کرد تا به شنوایی بهتر کمک کند.

 هوش گوسفندان از نظر بینایی و شنوایی
هوش گوسفندان از نظر بینایی و شنوایی

گوسفندها بسیار باهوش هستند!

همانطور که در اینجا دیدیم، گوسفندان در واقع حیوانات باهوشی هستند. آنها شخصیت های خاص خود را دارند و دنیا را به روشی بسیار پیچیده تر از آنچه قبلاً تصور می شد تجربه می کنند. هوش گوسفندان یکی از دلایلی است که بسیاری از مردم از نگهداری این حیوانات به عنوان حیوان خانگی لذت می برند. با این حال، اگر تا به حال به داشتن گوسفند به عنوان حیوان خانگی فکر می کنید، مطمئن شوید که تحقیقات خود را انجام دهید و مطمئن شوید که فضا و سایر ملزومات برای اطمینان از سلامت و امنیت این حیوانات را دارید.