چرای مراتع برای تغذیه گوسفند و دام سالم اهمیت زیادی دارد. و پرورش دهندگان دام باید برای حفظ مرتع و جلوگیری از نابودی آن نکاتی را رعایت کنند.

برای چرای دام در چراگاه چندین روش مختلف وجود دارند.در ادامه این مبحث به چند روش برای چرای دام و گوسفند اشاره داریم. با ما همراه باشید.

چرای چرخشی مراتع

در سیستم چرای چرخشی کل مرتع به بخش های کوچکتر تقسیم می‌شود. و اجازه چرای گوسفند فقط برای یکی از بخش های کوچک تر در یک دوره زمانی است.

روش چرای چرخشی به گیاهان و مرتع شما اجازه استراحت و روییدن دوباره میدهد. از فواید این روش حاصل خیز شدن خاک ، علوفه کافی و با کیفیت عالی است. که دوره چرخش مراتع به روش چرخشی ۶ تا ۸ هفته می‌باشد.

چرای چرخشی مراتع
چرای چرخشی مراتع

چرای کنترل شده مراتع

یکی از روش های پر مزایا و مهم برای چرای گوسفندان، چرای کنترل شده است. زیرا مدیریت و کنترل دام در مراتع را ، پرورش دهندگان تعیین میکنند.

پروش دهنده تشخیص میدهد که گوسفندان تا چه زمانی می‌توانند به چرای مراتع بپردازند. و چه موقع زمان حذف حیوانات در چراگاه است.

مزایای این روش از جمله مدیریت بهتر بر چرای گوسفند و جلوگیری از مصرف گیاهان بی فایده و غیر مغذی و افزایش دسترسی به منابع مفید است.

چرای مراتع
چرای مراتع

چرای مداوم برای گوسفندان

در سیستم چرای مداوم مراتع سطح در طول یک دوره فقط از بخش معلومی از زمین استفاده میکنند. این روش برای پرورش دهندگان بسیار کم هزینه خواهد بود. ولی گوسفندان خود انتخاب میکنند از کدام بخش چرا کنند که باعث مصرف بیش از حد علوفه میشود.

چرای چند گونه برای گاو و گوسفند در مراتع

با توجه به انواع گیاهانی که در مراتع روییده شده اند. میتوانید به گوسفند های خود گاو اضافه کنید. انجام این کار ممکن است نیروی کار و هزینه های را به شما تحمیل کند. اما این کار فوایدی نیز دارد.

با مخلوط کردن گاو گوسفند میتوان از گوسفندان در برابر خطرات شکارچیان محافظت کرد. و علف های هرز را در مراتع از بین برد. زیرا بعضی از انگل ها و علف های هرز برای گوسفند مضر بوده و برای گاو برعکس مفید نیز می‌باشد.

چرای چند گونه برای گاو و گوسفند در مراتع
چرای چند گونه برای گاو و گوسفند در مراتع

چرای پیشرو

در این روش از چرای مراتع ابتدا دام های که نیاز بیشتری به علوفه های مغذی دارند استفاده میکنند. و بعد دام های که نیاز کمتری به غذا دارند.

این روش همانند چرای مرتع چند گونه به از بین بردن زنجیره زندگی انگل ها و کاهش هدر رفتن علوفه کمک خواهد کرد.

چرای پیشرو
چرای پیشرو

چرای اوباش

سیستم چرای مراتع به روش اوباش برای دام به عنوان چرا با تراکم بالا مشهور است. این روش برای دام امکان چرای تعداد بالایی از دام در یک مکان کوچک برای مدت زمان کوتاهی میدهد.

این روش چرا در سال معمولا ۲ تا ۳ بار اتفاق میافتد. از جمله مزایای زیاد این روش برای چراگاه زمان کافی برای رشد گیاهان و علف ها، حاصل خیزی خاک و کاهش علف های هرز و بیهوده است.

چرای مراتع
چرای مراتع

چرای چرخشی

در روش چرای چرخشی مراتع زمین کوچکی لازم است که گوسفندان جوان از بهترین و مغذی ترین گیاهان آن برای تامین انرژی و مواد مورد نیاز بدن خود استفاده میکنند. این کار برای تکمیل کردن شیر مادر انجام میدهند.