محافظت از گوسفندان جهت جلوگیری از آسیب دیدگی آنان اهمیت بسزایی دارد. در این مقاله به بررسی راهکار های کنترل شکارچیان گوسفند میپردازیم.

آیا میتوان شکارچیان گوسفند را کنترل و از شکار آنان جلوگیری کرد؟

یکی از راهکارهای اصولی جهت دفاع گوسفند در برابر شکارچیان ، فرار کردن گوسفندان است. وجود شکارچیان یکی از نگرانی های پرورش دهندگان انواع حیوانات میباشد.

سایت آژنو در این مقاله قصد معرفی انواع شکارچیان حیوان دامی گوسفند و ارائه نکاتی راجب کنترل و ایمن سازی مکان زیستی گوسفندان جهت جلوگیری از ورود شکارچیان میپردازد.

کنترل شکارچیان گوسفند
کنترل شکارچیان گوسفند

چه حیواناتی جزو شکارچیان گوسفند محسوب میشوند؟

نوعی جانور به نام کایوت سبب مرگ و میر بیشتر از (۵۰)٪ گوسفندها در جهان میگردد. پس از کایوت ، شکارچی رده دوم گوسفندها سگ میباشد که منجر به شکار (۲۳)٪ از تعداد گوسفندهای مختلف میگردد.

پس از سگ ، حیوانی که عامل شکار و مرگ (۸)٪ از گوسفندها میگردد ، جانوری به نام شیر کوهی است.

خرس ها سبب شکار (۴/۵)٪ از تعداد گوسفندها ، سیاهگوش موجب مرگ (۳)٪ گوسفندان ، عقاب ها (۱)٪ روباه (۰/۵)٪ و سایر حیوانات شکارچی و درنده همچون گرگ ها ، کرکس ، زاغ و… منجر به شکار و در نتیجه مرگ (۸/۵)٪ از گوسفندان میگردند.

نکته : اکثر حیوانات شکارچی ، اقدام به شکار گوسفندهای ضعیف و آسیب پذیر همچون بره ها و میش های کهنسال میکنند.

کنترل شکارچیان گوسفند
کنترل شکارچیان گوسفند

چگونه میتوان شکارچیان گوسفند را کنترل کرد؟

دقت کنید ، راهکاری جهت کنترل (۱۰۰)٪ شکارچیان گوسفند وجود ندارد. اما میتوانید با استفاده از بکارگیری راهکارهایی ایمنی از گله ی حیوانات دامی پرورشی خود در برابر حمله و تهاجم شکارچیان محافظت کنید.

راهکارهای محافظت از گوسفندها در مقابل شکارچیان :

▪اکثر حیوانات شکارچی در شب اقدام به شکار گوسفندان میکنند. بنابراین ، نگهداری گله ی دام پرورشی در مکانی امن میتواند سبب محافظت از آنان گردد.

▪اکثر شکارچیان نسبت به وجود انسان ، استرس دارند. شما میتوانید با روشن کردن رادیویی در مکان زندگی گوسفند ها از شکارچیان را کنترل و از تهاجم آنان جلوگیری کنید. سعی کنید کانال رادیویی را هر چند روز (۱) مرتبه تغییر دهید. تا صدای گوینده یکسان نباشد بلکه ریتم هایی متفاوت داشته باشد.

▪یکی دیگر از راهکارهای کنترل و پیشگیری از شکار گوسفندها توسط شکارچیان ، بکارگیری حصارکشی هایی الکتریکی و برقی با امنیت بالا است.

محافظت از گوسفندها
محافظت از گوسفندها

تیراندازی به شکارچیان

هنگام تهاجم و حمله ی شکارچیان به گوسفند ها میتوانید جهت جلوگیری و کنترل آنان اقدام به تیراندازی ، مسمومیت و گرفتن آنان با استفاده از تله کنید. البته این اعمال را بایستی به عنوان آخرین راهکار بکار ببرید.

همانطور که ذکر شد ، میتوانید جهت مهارسازی شکارچیان از حصارکشی های الکتریکی دارای میزان بار قوی استفاده کنید. علاوه بر آن ، وجود نگهبانی برای محافظت از گوسفندان میتواند آرامش بیشتری را ایجاد کند.