میش نام گوسفند ماده است که نقش آن در گله میتواند تولید گوشت ، پشم و شیر باشد. علاوه بر آن ، میش میتواند جهت بره زایی پرورش یابد.

جنس متفاوت گوسفندان

همانگونه که انسان ها خلق شده از (۲) جنس نر و ماده میباشند. سایر جانداران نیز دارای (۲) جنس متفاوت میباشند. این تفاوت در جنس جانداران سبب تکامل و ادامه نسل مرتبط میگردد.

سایت آژنو در این مقاله قصد تعریف گوسفند ماده و قابلیت های آن را دارد.

همانطور که ذکر شد ، تمامی جانداران خلق شده از (۲) جنس متفاوت هستند. بنابراین گوسفندها نیز دارای (۲) جنس نر و ماده میباشند.

گوسفندها به منظور تولید شیر ، گوشت و پشم توسط دامداران مبتدی و متبحر مورد پرورش قرار میگیرند.

گوسفند ماده
گوسفند ماده

نقش گوسفند ماده در گله ی پرورشی

نام گوسفندان ماده ، میش است که بر اساس سن آن نام های متفاوتی مختص به آن است. بعبارتی اگر گوسفند مادره کمتر از (۱) سال عمر داشته باشد نام آن میش بره و اگر بالغ باشد ، نام آن میش بالغ است.

نژادهای متفاوت و گسترده ای از گوسفندان وجود دارد که هرکدام آن ها قابلیت و خصوصیاتی دارد.

گوسفند ماده امکان دارد ، به منظور تولید گوشت مورد پرورش قرار گرفته باشد. پرورش میش خارجی به منظور تولید گوشت ، سبب تولید گوشت مطلوب و بره زایی با کیفیت مرغوب میگردد.

گوسفند ماده
گوسفند ماده

بارداری میش

زاد و ولد گوسفند موجب سودآوری و بهره وری زیاد دامداران میگردد. گوسفند ماده یا همان میش در بازه ی سنی (۷_۶) ماهگی به بلوغ جنسی میرسد. میش در زمان بارداری ، نیازمند مراقبت های ویژه ای است.

بکارگیری ترفندهای مدیریتی مراقبتی به منظور پیشگیری از زایمان زودرس و سقط جنین از اهمیت بسزایی برخوردار است.

بطور معمول ، دوره بارداری میش ها تا (۵) ماه طول میکشد. یکی از علائم بارز بارداری گوسفندها ، وجود شیر در پستان انان است.

در این دوره تغذیه ی گوسفند از اهمیت شایانی برخوردار است. تغذیه ی مناسب گوسفند سبب افزایش وزن ، افزایش میزان بره زایی ، رفع نیازهای تغذیه ای بدن میش باردار به علاوه افزایش سطح کیفیت و سلامت بره میگردد.

بارداری میش
بارداری میش